با ما تماس بگیرید

021-86095462

ساعات کاری دفتر

9:00 تا 18:00

منو
تاریخ انتشار: جمعه 08 فروردین 1399
نمونه پرونده عملی مصرف مشروبات الکلی

 نمونه پرونده عملی مصرف مشروبات الکلی

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 832

پرونده عملی شرب مشروبات الکلی

شکواییه مصرف مشروبات الکلی

دادگاه : شعبه 110 دادگاه عمومی کیفری 
وقت رسیدگی : 95/8/9
شاکی : گزارش نیروی انتظامی 
متهم : علی ..............

 

اتهام : شرب مشروبات الکلی

گزارش نیروی انتظامی
در مورخه 95/5/6 ساعت11 صبح اینجانب ستوان سوم علی ........ به همراه گروهبان ......... در حال گشت زنی در سطح شهر بودیم که در خیابان امام دو جوان در حال مزاحمت به دختران  بودند(با حرکات ناشایست وخندیدن های بلند) که با دیدن ما یک نفر از آنها اقدام به  فرار کرد که توانستیم یک نفرازآنها به نام دستگیر کنیم  در بررسی هایی که بعمل آمد متوجه شدیم که ازدهان وی بوی الکل می آید و از ایشان بررسی بعمل آمد که خود بیان داشتند که مشروب خورده لذا مراتب جهت سیر مراحل قانونی صحیح و سالم تحویل کلانتری 11 شهدا گردید.
  

 

برگ بازجویی از متهم شرب خمر

 س ـ گزارش برای شما قرائت شد چه میگوئید؟
ج ـ اینجانب به همراه دوستم در خیابان امام بودیم که درحال رفتند به منزل یکی از دوستانمان برای دیدن میرفتیم وهیچگونه مزاحمت برای کسی ایجاد ننمودیم مأمورین آمدند که دوستم بعداً متوجه شدم مشروب خورده بود فرار کرد ومأمورین مرا گرفتند ودهانمان را استشمام کردند و گفتند که الکل مصرف کرده ای ؛ 
در مورد مصرف الکل اینجانب به همراه دوستم داشتیم رد می شدیم که دو نفر از دوستانمان را دیدیم که داشتند شربت پرتقال می خوردند وجلوی مغازه ایستاده بودند به من ودوستم نیز تعارف کردند ما هم خوردیم من گفتم این چیست؟ آنها هم می خندیدند دوستم تمام لیوان را خورد ومن وقتی فهمیدم مشروب قاطی کرده اند بقیه اش را ریختم تو جوی آب چون مزه اش تلخ بود فهمیدم مشروب است. بعد داشتیم به راهمان ادامه میدادیم که من را گرفتند ودوستم توانست فرار کند.
س ـ اظهارات خود را گواهی کنید؟
ج ـ امضاء

 

پرونده پس از طی مراحل تحقیقات و گزارش نهایی به شماره 82 مورخ 95/6/6 به دادگستری ارسال وتوسط معاونت محترم ارجاع به شعبه چهارم دادیاری جهت رسیدگی ارجاع شد.

 

پس از تهیه برگ بازجویی در دادیاری و اظهارات قبلی متهم قرار کفالت به مبلغ 15/000/000 ریال برای هر متهم صادر گردید و متهم با معرفی کفیل آزاد گردید.

 

در مورخه 95/6/22 کیفرخواست شماره 125 مبنی بر اتهام شرب خمر با دلائل گزارش نیروی انتظامی و اقرار صریح متهم صادر و به استناد ماده 174 از قانون مجازات اسلامی مرتکب گناهکار شناخته و دادستان عمومی وانقلاب تقاضای مجازات آنها را نمود.

 

کیفر خواست به شماره 240 مورخ 95/7/6 در دفتر کل دادگاههای عمومی ثبت و سپس توسط رئیس کل دادگاههای عمومی  جهت رسیدگی به شعبه 110 کیفری ارجاع گردید.

 

دفتر پس از ثبت پرونده به کلاسه 719 وقت رسیدگی را به روز 95/7/9 تعیین و به متهم ابلاغ نمود تا در خصوص اتهام شرب خمر در وقت مقرر حاضر شوند.

 

رأی دادگاه مصرف مشروبات الکلی

در این پرونده آقای علی ...... 22 ساله  متهم است به شرب خمر به شرح محتویات پرونده که بموجب کیفرخواست صادره از دادســرای عمومی و انقلاب سمنان تقاضای مجازات آنان شده است دادگاه با عنایت به محتویات پرونده ودفاعیات متهـم حاضر و انکار وی در جلسه دادرسی واینکه حد مسکر بر کسی ثابت می شود که بالغ و عاقل و مختار و آگاه به مسکر بودن و حرام بودن آن باشد که در پرونده حاضر علم به مسکر بودن آن محرز نبوده لذا بنا بر اصل برائت رأی بر برائت متهم صادر و اعلام میگردد رأی صادره ظرف 20 روز پس از ابلاغ قابل تجدید نظر استان می باشد.
                                         

 

نظر نهایی در خصوص شرب خمر

ماده 166 قانون مجازات اسلامی درخصوص شرایط حد مسکر بیان میدارد:حدمسکر برکسی ثابت می شود که بالغ وعاقل ومختار وآگاه به مسکر بودن وحرام بودن آن باشد.
متهم پرونده درتمام مراحل تحقیقات عدم آگاهی از موضوع ومسکر بودن مورد را بیان داشته ومنکر آن بوده ؛

(درهمه تحقیقات خود به این امر که از موضوع نوشیدنی که استفاده نموده اطلاع داشته که حاوی مشروب الکلی بوده بی اطلاعی خود را اعلام نموده وفقط بر ظاهر نوشیدنی که شربت فرض میکرد اقرار نموده که متأسفانه دادیار محترم به این امر توجه نداشته ) قاضـــی محتـرم پرونده نیزبا دقت کامل درپرونده و باستناد به این ماده وبادقت نظر درموضوع متهم را تبرئه نموده است.
متهم منکر نوشیدن آن نبوده واگر آگاهی خود را نیز اعلام میکردند بطور قطع حد مسکر بر وی جاری می شد. دادنامه اصداری کاملاً صحیح صادر شده وهیچگونه ایرادی به نظر نمی رسد.        

 

 

 


مطالعه مطالب مرتبط جرایم و مجازاتها :

1- پیامدهای قانونی مصرف مشروبات الکلی

2- احکام و شرایط و ویژگیهای قرار بازداشت موقت

3- ابطال اجراییه ثبتی و ابطال عملیات اجرایی

4- بررسی جرم مصرف مشروبات الکلی (نمونه پرونده عملی)

5- راه های اعتراض به رأی، واخواهی، تجدیدنظرخواهی، فرجامخواهی                                       

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب موردنظر
کلیدواژه ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.