ساعات کاری دفتر

9:00 تا 18:00

منو
تاریخ انتشار: پنجشنبه 29 آبان 1399
نمونه پرونده عملی معامله ربوی

 نمونه پرونده عملی معامله ربوی

شکایت معامله ربوی و تحصیل مال از طریق نامشروع، اقدامی سهل و ممتنع از سوی شاکی است. به این معنا که در بسیاری از مواقع خود شاکی هم در این جرم میتواند مجرم فرض شده و در معرض اتهام قرار گیرد.به این جهت ضروری است شخص شاکی، بدون مشورت با وکیل متخصص دعاوی کیفری و وکیل با تجربه در زمینه دعاوی کیفری و معامله ربوی، گام در این مسیر ننهد.

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 5939

پرونده عملی انجام معامله ربوی

شکواییه معامله ربوی

شاکی : محمد ابراهیم......                                    

مشتکی عنه : حبیب ....

موضوع شکایت : تحصل مال نامشروع لز طریق معامله ربوی

شرح شکوائیه معامله ربوی:

احتراما اینجانب در سال 1379 با آقای حبیب ....وکیل دادگستری آشنائی پیدا کردم که منجر به معاملات ربوی گردید ،در این زمینه چکهای صادره از طرف اینجانب که لیست آن ضمیمه می باشد وهمچنین نبود هیچگونه معاملات تجاری فی مابین وهمچنین وجود شهود دال بر انجام معاملات ربوی میباشد که در لایحه وشکوائیه اینجانب مدارک منضم دلایل به طور کامل قید شده است ودر این رابطه چکهای تضمین هم از طرف خودم وهم از طرف ضامن خود به نام آقای یعقوبی به ایشان واگذار گردیده است ودست ایشان امانت بوده است که نسبت به آنهاد اقدام نموده وچکهای ضمانتی را وصول نموده وچکهای ضمانت را به اجرا گذاشته وموجب زندان رفتن من شده لذا از محضر محترم دادگاه خواهان رسیدگی می باشم وبدوا خواستار صدور قرار منع خروج  مشتکی عنه از کشور می باشم به دلیل اینکه مشارالیه هیچ گونه وابستگی به کشور ندارد.

 

 

کسب اطلاع از گواه معامله ربوی :

سوال : خود را به طور کامل معرفی کنید ؟

پاسخ : رضا ....فرزند .....آدرس....

سوال : کلیه اطلاعات خود رادر خصوص رابطه شخص شاکی و مشتکی عنه بیان نمائید ؟

پاسخ : اینجانب در آن زمان کار گر آقای شاکی بودم ودر واقع تحصیل دار ایشان وتمام کارهای بانکی و وصول حسابها به عهده اینجانب بود ؛ ما هر وقت احتیاج به پول پیدا میکردیم که متاسفانه به خاطر اوضاع بد بازار بوده که اکثرا احتیاج به پول پیدا می کردیم به خاطر باز پرداخت چکهای آقای ...... ایشان کار فرمای بنده چکهائی به من می دادند که اغلب مربوط به مشتریهای شرکت بود ومن چکهای فوق الذکر رابه دفتر آقای ...... می بردم وایشان پس از احتساب در صد چکها را از من می گرفت وچکی صادر می کرد ویا در وجه آقای .... و یا در وجه اینجانب می داد تا همانجا نقد کنم وبه شرکت ببرم و من به جرات قسم می خورم که کارهای آقای ..... چیزی جز ربا نبوده زیرا هیچ کس به اندازه من به ایشان نزدیک نمی شد ومن به عینه میدیدم که آقای ...... چکها را جمع می زد ومحاسبه درصد می نمود وچک روز صادر می کرد ودر ضمن من شهادت می دهم که آقای ..... چکی را به مبلغ 100/000/000 ریال را به عنوان ضمانت از آقای محمد ابراهیم ..... نزد آقای.....  گذاشته بود ودیگر اینکه کسبه بازار کامپیوتر هر وقت احتیاج به پول داشتند چکهای خود را به آقای .... می دادند ونامبرده آن را به آقای ..... میدادند ومشارالیه پس از کسر کردن در صد چک ،چکی را در همان روز صادر می کرد.

 

 

صورتجلسه و بازجوئی - معامله ربوی 

به تاریخ 1384/04/29 شعبه 1032 دادگاه عمومی تهران در وقت مقرر به تصدی امضاء کننده ذیل تشکیل است ،پرونده امر تحت نظر قرار دارد، آقای  ..... به عنوان متهم در دادگاه حضور دارد ولی شاکی با انتظار کافی  در دادگاه حضور نیافته ولایحه های هم ارسال نکرده ودر بررسی محتوای پرونده مشخص گردیده برابر گزارش مامور ابلاغ در آدرس اعلامی شناخته نشده ودادگاه خطاب به متهم ، می پرسد 

سوال : شکایت شاکی مبنی بر انجام معامله ربوی قرائت و تفهیم میشود ضمن تشریح چگونگی موضوع از اتهام خود دفاع کنید ؟

پاسخ : دفائیات اینجانب ضمن لوایح در دادخواست تقدیمی است ودر بدو امر توضیح واعلام واخیرا نیز اطلاع داشتم شاکی روابط نا شایست خود رابه اینجانب نسبت داده  به این توضیح که با مردم قرار می گذارد که در دا دوستد خود که چکهای مدت دار اخذ می نماید وچون معمولا چکها مدت دار می باشد به طور مثال 20 یا 25 روزه است صاحب سرمایه در کار شرکت نماید و با دادن چکها وجه نقد رضایت نماید که این کار را با مبلغ کم شروع می کند و سپس مبلغ را کلان می کند و خواهان صدور قرار منع پیگرد می باشم .

 

 

رای دادگاه بدوی - معامله ربوی 

درخصوص شکایت محمد ابراهیم.....علیه آقای ....... دائر بر انجام معامله ربوی دادگاه با عنایت به اوراق ومحتویات پرونده ودفاعیات متهم در جاسه رسمی دادگاه وبه لحاظ عدم کفایت دلیل بر توجه اتهام وبه استناد قاعده فقهی اصالت البرائه واصل37 قانون اساسی ایران و بند الف ماده 177 قانون آئین دادرسی کیفری مصوب 137807/28حکم برائت نامبرده را صادر واعلام می نماید رای صادره حضوری وظرف مدت 20 روز پس از ابلاغ وفق مقررات قابل تجدید نظر در دادگاه محترم استان خواهد بود.

 

نظر نهایی - انجام معامله ربوی

اینجانب با در نظر گرفتن کلیه مدارک ومستندات ضم پرونده وگزارشات واستعلامات به عمل آمده وارائه ومشاهده اسناد در ید دارنده آنها رای دادگاه را درخصوص شکایت محمد ابراهیم.....علیه آقای اهرابی دائر بر انجام معامله ربوی دادگاه با عنایت به اوراق ومحتویات پرونده ودفاعیات متهم در جاسه رسمی دادگاه وبه لحاظ عدم کفایت دلیل بر توجه اتهام وبه استناد قاعده فقهی اصالت البرائه واصل37 قانون اساسی ایران وبند الف ماده 177 قانون آئین دادرسی کیفری مصوب 1378/07/28 حکم برائت نامبرده را صادر واعلام می نماید تائید ولی در خصوص در خواست قرار منع خروج متهم از کشور بر رای دادگاه میتوان این انتقاد را مطرح کرد که دادگاه میبایست نظر خود رادر خصوص درخواست شاکی اعلام نماید (وفق ماده133 قانون آیین دادرسی کیفری) و بعد مبادرت به صدور حکم نماید .

 

مطالب مرتبط :

1- معاملات متعدد با سند عادی، معامله معارض

2- تامین دلیل در رویه قضایی، مفهوم، کاربردها

3- ابطال اجراییه ثبتی و ابطال عملیات اجرایی

4- متن قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم)

5- راه های اعتراض به رأی،واخواهی،تجدیدنظرخواهی،فرجامخواهی

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب موردنظر
کلیدواژه ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.