با ما تماس بگیرید

021-86095462

ساعات کاری دفتر

9:00 تا 18:00

منو
تاریخ انتشار: چهارشنبه 20 فروردین 1399
پرونده عملی ابطال سند

 پرونده عملی ابطال سند

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 641

متن دادخواست ابطال سند

مرجع رسیدگی : شعبه سوم دادگاه حقوقی
خواهان : سید محمود .............
خوانده : احمد .............
شماره پرونده :  ........................

 

خواسته : ابطال سند

دادخواست ابطال سند :
خواهان در سال 92 دادخواستی به دادگاه عمومی ارائه می دهد با این مضمون که بنده یک کارگاه قطعه سازی را به آقای احمد ..... و محمد ........ فروختم اما فروش آن به دلیل توسل و تمسک خواندگان به افعال متقلبانه بوده است و آنان زیرکانه  با سؤاستفاده از عدم تعادل روحی و جسمی اینجانب که گواهی پزشکی آن پیوست داد خواست است موجباتی را برایم فراهم نمودند که در آن مقطع زمانی در شرایط نامطلوب روحی اراده ای مصمم جهت معامله نداشتم در نتیجه بطلان سند مورد معامله و خسارتهای خود را خواستار با دستور معاونت ارجاع داد خواست و ضمائم آن جهت رسیدگی به شعبه سوم ارجاع رئیس شعبه پس از وصول آن و پس از دستور ثبت کل و ثبت دفتر ذیل داد خواست دستور می دهد، در صورت فقدان نقص، وقت رسیدگی تعیین طرفین دعوت، نسخه ثانی دادخواست و ضمائم آن برای ابلاغ به خواندگان ارسال شود، وقت رسیدگی تعیین حضوراً به خواهان ابلاغ و از طریق واحد ابلاغ به خوانده ردیف اول و دوم ابلاغ گردیده است.

 

 

صورتجلسه دادگاه ابطال سند : 

دادگاه تشکیل است خواهان حاضر است خوانده ردیف اول حضور ندارد، خوانده ردیف دوم حاضر است اوراق به خوانده ردیف اول ابلاغ قانونی گردیده است برادر خوانده ردیف اول اوراق را تحویل گرفته و گزارش مأمور ابلاغ حاکی از این است که بنا به اظهار تحویل گیرنده اوراق (برادر خوانده ردیف اول) خوانده فوت نموده است خواهان اظهارات خود را تکرار می کند، خوانده ردیف دوم اظهار می دارد از مفاد دادخواست خواهان مطلع هستم عرض می کنم خواهان خودش و با همکاری عموی بزرگش در کمال صحت عقل و بدن معامله نموده اند و آن موقع به پول نیاز شدید داشتند و ما هم آنجا را از ایشان خریدیم الان نیز بیش از 2 ماه است که خود آقای ........ فوت نموده است خواهان نیز اظهارات خوانده را انکار می نماید ولی فوت آقای احمد ....... (خوانده ردیف اول) را تأیید مینماید. 

 

 

متن رای دادگاه ابطال سند :

دادگاه پس از استماع اظهارات طرفین دعوی به جهت فوت احد از خواندگان (خوانده ردیف اول) مستنداً به ماده 105 قانون آئین دادرسی مدنی مبادرت به صدور قرار توقیف دادرسی می نماید. 

 

 

نظر نهایی در خصوص ابطال سند :

ماده 105 قانون آیین دادرسی مدنی اشعار می دارد هر یک از اصحاب دعوی... اصحاب دعوی نیز باید یکی از طرفین دعوی باشد و این ملازمه دارد با اینکه در زمان تقدیم دادخواست افراد طرف دعوی زنده باشند.وتوقیف دادرسی در حالی به وجود می آید که پس از طرح دعوی یا تقدیم داد خواست یکی از طرفین فوت نماید در ما نحن فیه دادگاه، باید تحقیق می نمود که در موقع تقدیم دادخواست آیا خوانده ردیف اول در قید حیات بوده است یا خیر؟ ثمره آن این است در صورتیکه قبل از تقدیم دادخواست ردیف اول فوت نموده باشد دادگاه باید قرار رد دعوی صادر نموده و در فرضی که بعد از تقدیم دادخواست باشد نظر دادگاه محمول بر صحت است.

 

 

 


مطالب مرتبط با سند و ابطال سند:

1- تعریف سند، انواع سند و اعتبار اسناد

2- معاملات متعدد با سند عادی، معامله معارض

3- الزام به تنظیم سند ملک الزام به انجام تعهد

4- سند عادی و سند رسمی خصوصیات ، آثار و ویژگیها

5- الزام به تنظیم سند رسمی، نکات مهم نمونه دادخواست


 
 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب موردنظر
کلیدواژه ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.