با ما تماس بگیرید

021-86095462

ساعات کاری دفتر

9:00 تا 18:00

منو
مطالب و مقالات حقوقی
تاریخ انتشار: دوشنبه 21 تیر 1400
حکم طلاق توافقی با بخشش قسمتی از مهریه

 حکم طلاق توافقی با بخشش قسمتی از مهریه

یکی از مهم ترین و موثر ترین موارد در طلاق توافقی که حتماً باید تکلیف آن ضمن طلاق روشن شود، مسئله مهریه است.پس از تصمیم به انجام طلاق با توافق ممکن است توافق زوجین چنین باشد که کل مهریه دریافت شود یا کل مهریه بخشیده شود یا قسمتی از مهریه بخشیده شده و مابقی آن به زوجه پرداخت گردد.متداول ترین شیوه تعیین تکلیف مهریه همین بخشش جزئی مهریه است؛ یعنی زن با دریافت پول یا مالی به عنوان قسمتی از مهریه خود از دریافت مابقی مهریه اعلام انصراف نموده یا به اصطلاح در ازای طلاق خلع مابقی مهریه خود را بذل می نماید.طبیعتاً و مطابق قانون در این فرض، بذل و بخشش مهریه و میزان آن باید مورد قبول مرد قرار گیرد.جهت آگاهی مخاطبان گرامی در ادامه یک نمونه پرونده طلاق توافقی با بخشش قسمتی از مهریه آورده می شود.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 124

دادخواست طلاق توافقی

خواهان : 

1- افسانه .......  نام پدر : جعفر  شغل : خانه دار   محل اقامت : تهران.خیابان تهرانپارس ........ .

2- مهدی ........ نام پدر : ناصر  شغل : آزاد        محل اقامت : تهران.خیابان تهرانپارس ......... .

وکیل : مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری  به نشانی : تهران.میدان فاطمی.میدان گلها ..... .

تعیین خواسته و بهای آن :  طلاق توافقی

دلایل و منضمات دادخواست :

1- شناسنامه شماره .... صادره از تهران

2- سند اردواج شماره ..... دفتر رسمی ازدواج شماره .... تهران

3- شناسنامه شماره .... صادره از تهران

4- وکالت نامه به شماره .... مورخ  1396/04/27 میزان تمبر مالیاتی به مبلغ 15000 ریال باطل شد.

5- وکالت نامه به شماره .... مورخ  1396/04/27 میزان تمبر مالیاتی به مبلغ 15000 ریال باطل شد.

6- سند وکالت طلاق سر کنسولگری جمهوری اسلامی ایران - مونیخ به شماره ....

شرح دادخواست طلاق توافقی

ریاست محترم دادگاه خانواده

با سلام

احتراماً به استحضار می رساند زوجین به موجب سند ازدواج تقدیمی با مهریه ای به میزان معلوم به شرح سند نکاحیه به عقد نکاح دائم یکدیگر درآمده اند و حاصل این ازدواج فاقد فرزند مشترک می باشد لکن به سبب اختلافات بوجود امده هیچگونه توافقی برای ادامه زندگی مشترک نداشته و از دادگاه محترم درخواست رسیدگی و صدور گواهی عدم امکان سازش جهت اجرای طلاق را داریم.

با تشکر و تجدید احترام

رای دادگاه طلاق توافقی

پرونده کلاسه : .........

مرجع رسیدگی : شعبه ۲۸۴ دادگاه خانواده مجتمع قضایی شهید باهنر تهران

تصمیم نهایی شماره : .........

خواهان :

1- خانم افسانه ..... فرزند جعفر  با وکالت : ..........

خوانده :

1- آقای مهدی .........  فرزند ناصر با وکالت آقای مسعود محمدی به نشانی : تهران.میدان فاطمی.میدان گلها ...... .

خواسته : طلاق توافقی

متن رای دادگاه طلاق توافقی

درخصوص دادخواست تقدیمی خواهان افسانه ..... فرزئد جعفر با وکالت ...... به طرفیت خوانده مهدی .... فرزند ناصر با وکالت آقای مسعود محمدی به خواسته صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) جهت اجرای صیغه طلاق و ثبت آن، دادگاه با عنایت به محتویات پرونده و ملاحظه سند نکاحیه به شماره ترتیب ... دفتر رسمی ازدواج شماره ... حوزه ثبت تهران که رونوشت مصدق آن ضم پرونده گردیده و با احراز علقه زوجیت دائم فیمابین و نظر به اصرار زوجین بر طلاق و از انجا که حسب نظر کارشناس واحد مشاوره خانواده مستقر در مجتمع قضایی مثبوت به شماره .... مورخ ۲ تفریق و جدایی زوجین با ذکر دلایل و علل عدم تفاهم به مصلحت آنان اعلام شده و این دادگاه نیز نظر مزبور را مطابق ظواهر و احوال زوجین می داند لذا تقاضای آنان را وارد و موجه تشخیص و مستندا به مواد ۲۵ ۲۶ و ۲۹ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱/۱۲/۰۱مجلس شورای اسلامی گواهی عدم امکان سازش بنا بر توافق زوجین و به شرح ذیل صادر می شود: مهریه زوجه عبارتست از 14 عدد سکه تمام بهار آزادی و هزینه سفر حج تمتع که زوجه مبلغ ده هزار تومان را طبق سند ازدواج در قبال طلاق خلع به زوج بذل نمود و وکیل زوج هم قبول بذل نموده و الباقی مهریه نقداً به زوجه پرداخت گردیده است نفقه و اجرت المثل ایام زوجیت و توسط زوجه دریافت گردیده و جهیزیه در اختیار زوجه میباشد و طرفین نسبت به هدایای هم ادعایی ندارند و زوجین فاقد فرزند مشترک میباشند و زوجه حسب اقرار خود و نیز گواهی صادره از آزمایشگاه مثبوت به شماره .... در دفتر ثبت لوایح باردار نمی باشد.طلاق واقع شده مستندا به ماده ۱۱۴۶ قانون مدنی و کراهت زوجه از تداوم زندگی و بخشش حقوق مالی از نوع خلع می باشد. رای صادره حضوری و ظرف مدت بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظر خواهی در محاکم محترم تجدیدنظراستان تهران است گواهی صادره در اجرای ماده ۳۴ همان قانون طی سه ماه از تاریخ رای قطعی دارای اعتبار بوده و در صورتی که گواهی صادره ظرف مهلت مزبور به دفتر رسمی طلاق جهت اجرای صیغه طلاق و ثبت آن تسلیم نگردد و یا تسلیم کننده گواهی به دفتر خانه ظرف سه ماه از تاریخ تسلیم در دفترخانه طلاق جهت اجرای صیفه طلاق حاضر نگردد و یا مدارک لازم را به دفترخانه ارائه ننماید گواهی صادر شده از درجه اعتبار ساقط بوده و کلیه توافقات مندرج در این گواهی نیز ملغی خواهد بود. اجرای صیغه طلاق حسب ماده ۳۷ قانون مذکور با رعایت جهات شرعی دردفترخانه طلاق و یا در محل دیگر و با حضور سردفتر انجام خواهد گرفت.

رئیس/ دادرس شعبه ۴ دادگاه عمومی و حقوقی تهران (خانواده)

راه های تماس و ارتباط با وکیل متخصص طلاق و دعاوی خانواده

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب موردنظر

رزرو وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.