با ما تماس بگیرید

021-86095462

ساعات کاری دفتر

9:00 تا 18:00

منو
مطالب و مقالات حقوقی
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 30 اردیبهشت 1399
قرار تامین دلیل نمونه رای شورا

 قرار تامین دلیل نمونه رای شورا

قرار تامین دلیل را اینطور می توان توصیف نمود که اگر یکی از اصحاب دعوا یا بطور کلی هر فردی با اقدامات غیر قانونی طرف معامله یا فردی که با او به نوعی ارتباط مالی یا حقوقی دارد یا خواهد داشت، مواجه شود می توان برای حفظ دلایل و امارات از تاسیس تحت عنوان تامین دلیل استفاده نماید.(مواد 149 به بعد قانون آیین دادرسی مدنی)

امتیاز: Article Rating

چند نکته مهم در خصوص تامین دلیل

  • مرجع صالح (از جهت صلاحیت ذاتی) برای رسیدگی و اجرای قرار تامین دلیل به حکم قانون شورای حل اختلاف همین مرجع الست البته به شرط اینکه دعوایی در جریان نباشد.
  •  مرجع صالح ( از جهت صلاحیت محلی) جهت رسیدگی و اجرای قرار تامین دلیل مرجعی است که دلایل و امارات در حوزه آن واقع شده است.
  •  قرالر تامین دلیل حتی اگر در خصوص اموال و یا حتی وجه نقد باشد خواسته ای غیر مالی است و فقط مستلزم پرداخت هزینه دادرسی دعاوی غیر مالی و بهای دادخواست است.
  •  رسیدگی به قرار تامین دلیل مستلزم رعایت شئونات قانون آیین دادرسی مدنی نیست و فوریت دارد.
  •  در رویه قضایی و در عمل دادگاه های بدوی خیلی ساده و راحت صورتجلسه تامین دلیلی که توسط شورای حل اختلاف تنظیم شده را به عنوان دلیل قطعی و غیر قابل انکار نمی پذیرند و این به خاطر عدم اطمینان و بدبینی است که بخاطر نقص در عملکرد این شورا ها در طول سالیان گذشته شکل گرفته است و همه حقوقدانان و کسانی که دستی در کار دارند می دانند که جانبداری و غرض ورزی از خصوصیات صورتجلسه تامین دلیل صادره از شورا است.
  •  در صورتی که دعوا در مرجعی غیر از شورای حل اختلاف در جریان باشد متقاضی علاوه بر تقتضای تامین دلیل می تواند تحقیق و معاینه محلی هم نماید.
  • محدوده کاربرد تامین دلیل بسیار وسیع است و اگر به درستی از آن استفاده شود در نتیجه دعوا بسیار موثر است مثلاً در موردی که فردی با داشتتن شغل و کسب و کار مناسب دعوایی تحت عنوان اعسار از پرداخت محکوم به مطرح نموده و در دعوای اعسار خود را ناتوان از نظر مالی معرفی کرده است می توان در قالب تامین دلیل مراتب و وضعیت مالی و شغلی و محل زندگی و محل کسب و کار و دارایی های پنهان و اشکار وی را صورتجلسه نمود و در جلسه رسیدگی به آن مرجع ارائه داد و موارد بسیار زیاد دیگری که می توان از تاسیس تامین دلیل در رساندن دعوا به نتیجه بهره برد.

نمونه دادخواست شورای حل اختلاف با موضوع قرار تامین دلیل

خواهان/خواهان ها : خانم ............ با وکالت وکیل دادگستری به نشانی تهران – میدان فاطمی

خوانده/خواندگان : آقای .............. به نشانی تهران ............................................

خواسته : صدور قرار تامین دلیل با جلب نظر کارشناس

گردشکار: خواهان درخواستی به خواسته فوق به طرفیت خوانده اقامه نموده که پس از ارجاع به این شورا و ثبت کلاسه فوق و جری تشریفات قانونی در وقت فوق العاده / مقرر؛ شعبه به تصدی امضاکنندگان ذیل تشکیل است با توجه به محتویات پرونده پس از شور و تبادل نظر ختم رسیدگی را اعلام و به شرح زیر مبادرت به صدور قرار می نماید.

 

 

نمونه رای شورای حل اختلاف در باب قرار تامین دلیل

در خصوص درخواست خانم ........... به طرفیت آقای ............... به خواسته صدور قرار تامین دلیل به شرح درخواست با جلب نظر کارشناس با توجه به جمیع اوراق و محتویات پرونده؛ نظر به فراهم بودن ارکان و شرایط صدور قرار، به استناد ماده 149 و به بعد قانون آیین دادرسی مدنی و بند ب ماده 9 قانون شوراهای حل اختلاف مصوب 18/4/1378 قرار تامین دلیل با جلب نظر کارشناس صادر و اعلام می نماید. بر همین مبنا از بین کارشناسان رسمی دادگستری آقا / خانم ......... با قید قرعه به عنوان کارشناس؛ با دستمزد علی الحساب مبلغ 1,000,000 ریال انتخاب می گردد که پرداخت حق الزحمه و تهیه وسیله اجرای قرار با متقاضی است. اجرای قرار به عهده عضو شعبه آقا / خانم .............. محول؛ تا در معیت طرفین / خواهان به محل اجرای قرار مراجعه و جمیع مشاهدات و ملاحظات خویش را در صورت مجلس اجرای قرار منعکس و نتیجه را گزارش نماید.

 

 مطالب مرتبط با تامین دلیل :

1- سوگند و قسم به عنوان دلیل برای اثبات دعوا

2- معاملات متعدد با سند عادی، معامله معارض

3- ابطال اجراییه ثبتی و ابطال عملیات اجرایی

4- اظهارنامه، موارد اجباری و اختیاری ارسال اظهارنامه

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب موردنظر
کلیدواژه ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.