با ما تماس بگیرید

021-86095462

ساعات کاری دفتر

9:00 تا 18:00

منو
مطالب و مقالات حقوقی
تاریخ انتشار: جمعه 03 مرداد 1399
وکیل دادگستری و وکیل رسمی - وکیل حقوقی

 وکیل دادگستری و وکیل رسمی - وکیل حقوقی

کلمه وکیل به طور مطلق و به تنهایی ممکن است معانی متفاوت و متعددی داشته باشد.در یک معنای کلی وکیل به هر نماینده و یا نائب مورد اعتماد فرد گفته می شود که انجام کار یا عمل حقوقی به وی سپرده شده است.مهم ترین مصادیق عقد و قرارداد وکالت عبارتند از : وکالت فروش، وکالت کاری، وکیل دادگستری و وکیل حقوقی.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 2758

 

تعریف و تفاوت وکیل دادگستری - وکیل رسمی - وکیل حقوقی

وکیل دادگستری شخصی است که با داشتن پروانه وکالت و با مراجعه به مراجع قضایی و غیرقضایی،دادگاهها ، دادسراها، شهرداریها، دیوان عدالت اداری، دیوان عالی کشور، ادارات ثبت و غیره اقدام به احقاق حقوق موکل خود، اقامه دعوی، پیگیری دعوا، دفاع از موکل و غیره می نماید.

این در حالی است که وکیل موضوع قانون مدنی  شخصی است که از طرف دیگری نائب انجام کاری می شود و حوزه اختیارات وی درحدی است که موکل به او اعطا نموده است و در واقع وکیل در حق است که به هیچ عنوان نمی تواند وکیل در دادگاه نیز باشد، چرا که وکیل دادگستری مستلزم طی کردن مراحلی جهت اخذ پروانه وکالت از کانون وکلای دادگستری می باشد.

وکیل موضوع قانون مدنی یا وکیل حقوقی حتما بایستی به نحوه رسمی و با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی احترام به اخذ وکالت از موکل خود آن هم در موضوعات مشخصی نماید و در صورتی که بدوی در وکالت نامه تنظیمی در دفتر اسنادرسمی حق اخذ وکیل داده شده باشد، می تواند با مراجعه به وکیل دادگستری برای اقامه دعوا یا دفاع از موکل خود، اقدام به انعقاد قرارداد وکالت جهت رجوع به دادگاه و سایر مراجع قضایی و غیر قضایی نماید.

اما وکیل دادگستری روی برگ وکالتنامه عادی از موکل خود امضا می گیرد و حوزه اختیارات خود را مشخص می کند. هرچند که وکالتنامه های اخذ شده توسط وکلا غالباً عادی می باشد، لیکن طبق قانون وکلا نیز می توانند به تنظیم وکالتنامه های رسمی مبادرت نمایند.

 

 

مطالب مرتبط با وکیل دادگستری :

1- وکیل در یوسف آباد، فاطمی، میدان گلها

2- وکیل دادگستری خوب و با تجربه در تهران

3- وکیل متخصص دعاوی ملکی و قرارداد - تهران- یوسف اباد

4- چگونه یک وکیل خوب و مجرب برای طلاق و خانواده پیدا کنم؟

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب موردنظر

رزرو وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.